כמאה אלף אזרחים קיבלו בחודש יוני 2014 למלא דו"ח פרטים אישיים והצהרה על מקורות הכנסה ונכסים בבעלותם מרשויות המס. להלן מספר תשובות על שאלות שנשאלות על ידי לקוחותינו הפונים אלינו בעקבות פנייה זו.

 

מי קיבל דוח פרטים אישיים ?

מדובר באזרחים אשר אין להם תיק במס הכנסה אך התקבלה אצל רשויות המס אינפורמציה אשר מטילה ספק באשר לאמיתות הדיווח לרשויות המס.

 

אלו נתונים מביאים את רשויות המס לפנות בדרישה למילוי דו"ח פרטים אישיים ?

רשויות המס משתמשות במידע הזורם אליהם מגורמים שונים לרבות אזרחים המדווחים להם על אינפורמציה המעלה חשד להעלמות מס בישראל, אינפורמציה שהתקבלה על ידי תושבי ישראל, מבנקים זרים וכן שימוש ברשימה ארוכה של סמח"ים – "סימנים מחשידים". לדוגמא: מספר רב של  נסיעות לחוץ לארץ או  בעלות על מספר נכסי נדל"ן המעוררות חשד שאותו אזרח חי ברמת חיים גבוהה מבלי שיש מידע אצל רשויות המס על הכנסות המאפשרות אורח חיים כזה.

 

אז מה עושים אם מקבלים דו"ח שכזה ?

קיימת חובה למלא את הדו"ח ולהגישו לרשויות המס. חשוב לדווח בצורה נכונה, משפטית, תוך גילוי מלא. אי הצהרת אמת משמעה הצהרה כוזבת ועלולה לסבך את אותו אדם אף יותר.

 

מהם הסעיפים המעוררים עניין בדו"ח ?

האזרח נדרש לדווח על חשבונות בנק בבעלותו (גם אם הם מחוץ לישראל) וכן על הכנסותיו בשנתיים האחרונות. ושוב אי דיווח אמת בסעיפים אלו הינה עבירה פלילית.

 

ואם לא ידעתי או לא הבנתי את החוק ?

אי ידיעה לכשעצמה אינה מהווה הקלה וחושפת את האזרח להליכים פליליים, קנסות כבדים וחיובי מס בגין ההכנסות הלא מדווחות.

 

לא נראה לי שיהיה למס הכנסה זמן לבדוק את כל הדוחות שישלחו לו. אולי כדאי לדווח רק על חלק הכנסות ?

לצורך טיפול בדוחות הרבים שיגיעו לרשויות המס גויס צוות מיוחד אשר הונחה לבדוק את הדוחות ולאתר מצבים בהם ניתן דיווח חלקי או כוזב. מסירת מידע שכזה לאחר שיוצלבו הנתונים עם מקורות אחרים המצויים בידי רשויות המס עלול להוביל בהסתברות גבוהה לחקירה פלילית חמורה בחשד לניסיון למסור דו"ח כוזב לרבות אי דיווח על ההכנסות.

 

אולי פשוט אזרוק את הטופס לפח האשפה ממילא זה לא נשלח בדואר רשום?

אי מילוי הטופס משמעו שרשויות המס יהיו רשאיות להטיל עליך קנסות בגין אי ציות לדרישה. אי תשלום הקנסות תוביל בהמשך לביצוע עיקולים. הבעיה היותר מורכבת הינה שמי שלא ממלא את הטופס מיד ממקד את תשומת לב רשויות המס אליו ואלו עשויים לרכז אמצעים מודיעיניים, מה שיכול ויגרום להבשלת חקירה פלילית. לא מומלץ. 

 

יש לי כמה דירות ולא ידעתי שההכנסות מהשכירות לא פטורות ?

אחת התקלות הנפוצות הינה כי חלק מהאזרחים אינם מודעים לעובדה שהכנסות השכירות זכאיות לפטור ממס עד לסכום הכנסה של כחמשת אלפים שקל. כאשר יש לאדם, לדוגמא, הכנסה משכירות של 10,000 ₪ אין לו פטור ממס על כל הסכום. התוצאה הינה כי חלק ממקבלי הפניות מצויים במצב שהם הלכה למעשה לא דיווחו לאורך השנים על הכנסותיהם המצטברים למאות אלפי שקלים וחשופים להליכים פליליים כנגדם.

 

האם אני יכול להתוודות על מעשיי ולקבל לפחות חנינה מההליך הפלילי ?

על פי מידע עדכני שיש ברשותנו המגמה הינה כי ניתן יהיה לפנות בהליך גילוי מרצון בנסיבות מסוימות ולקבל הגנה מהגשת כתב אישום מהליכים פליליים. יש לשים לב שיש לנסח בקשה לגילוי מרצון ולתת דגש על כל נתון בבקשה מאחר ורשויות המס בוחנות בקפדנות כל בקשה ובקשות שאינן מתאימות נפסלות ובכך לא מתאפשרת ההגנה הפלילית הכל כך נחוצה במצבים אלה.

 

האם כדאי למלא את הדוח בעצמי ?

דו"ח פרטים אישיים והצהרה על מקורות הכנסה מעורר שאלות מורכבות וכרוכות בשאלת חובת הדיווח על הכנסות (תושב חוזר ותיק), בעל הזכות על ההכנסה, הכנסות פטורות או חייבות וכן זכות בעלות על כספים בחשבון בנק. דרך הדיווח היא קריטית מאחר שלאחר הדיווח לרשויות המס אין אפשרות לסגת מאופן הדיווח ומכאן החשיבות להציג את הנתונים בצורה הנכונה ביותר על פי דין.

אי דיווח נכון חושף את המדווח הן לחשיפה של חיובי מס גבוהים והן לחשיפה פלילית מוגברת ולפיכך מומלץ להתייעץ עם עורך דין (לא רואה חשבון) מאחר וחשוב לשמור שהמידע שיימסר לבעל המקצוע יקבל את הגנת החוק ויישאר חסוי על פי חוק גם במקרה של חקירה פלילית.

 

כתבה מהעיתון גלובס מיום 01/06/14 במסגרתה רואיין עו"ד קובי כהן בנושא דו"ח פרטים אישיים והצהרה על מקורות הכנסה בארץ ובחו"ל

https://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=1000943281&fid=829&fromsend2friend=1

ראיון במסגרת ערוץ המיסים על המהלכים של רשות המיסים לאיתור מעלימי מס והליך הגילוי מרצון:

https://www.youtube.com/watch?v=YdLxN5ZvGt8/

 

 

עורך דין קובי כהן

עו"ד קובי כהן עוסק הינו פקיד שומה לשעבר ושימש במספר תפקידי רוחב בכירים במס הכנסה. כיום משמש עו"ד כהן כמרצה בתחומי המס בפני פורומים של לשכת עורכי הדין, לשכת רואי החשבון, חבר בצוות התגובות של לשכת עורכי הדין בענייני חקיקת מס ושותף בצוות הדיונים עם רשויות המס בישראל לשם עיצוב חקיקת המס בישראל.

 לקבלת ייעוץ ראשוני צרו קשר עם משרדנו בטל': 03-5296666  או בדוא"ל: coby@taxfirm.co.il

במקרים דחופים ניתן לפנות לנייד מספר:  0506210162

  *דו"ח פרטים אישיים והצהרה על מקורות הכנסה