כחלק מההליכים הרגילים של רשויות המס נחקרים מדי שנה מאות נישומים במס הכנסה. היכרות עם הזכויות והחובות של הנישומים שנחקרים על ידי רשויות המס יכולה להיות ההבדל הדק בין אישום פלילי לחוויה קצרה על אף היותה לא נעימה במיוחד.

שימו לב, חקירת מס הינה חקירה ייחודית ואינה זהה לכל חקירה פלילית אחרת, במסגרת חקירת מס רצוי כי עורך הדין יהיה מומחה מס המכיר לפני ולפנים את הוראות חוקי המס הסבוכים על כל ההיבטים שבהם. בסופו של יום העבירה הפלילית נגזרת מאי קיום הוראות חוקי המס האזרחיים והכרת חוקי המס הינה המפתח להגנתו של החשוד.

במצב שישנו חשד להעלמת מס, רשויות המס יכולות להשתמש בכל האמצעים הדרושים להם, כל עוד התקבל צו מבית משפט לפי צורכי החקירה. לרוב חקירות מס הכנסה מתחילות כחקירות סמויות. כמה סימנים יכולים להעיד על קיומה של חקירה סמויה. הסימנים הם תשאולם  של ספקים ולקוחות החברה, תשאול רו"ח של החברה, ובקשה מפי הרשויות לקבלת חומרים מהחברה.

 

שלב החקירה הסמויה

במקרה ואתם חושדים שמתקיימת חקירה סמויה כנגדכם עליכם להיזהר משיבוש הליכים על ידי תיאום עדויות ו/או השמדת ראיות ו/או הטרדת עדים בשל החשדות שלכם לקיומה של חקירה סמויה. מומלץ בשלב זה להיעזר בייעוץ משפטי אצל מומחי מס בין אם יש קשר ישיר בין הנחקר לעבירות המס ובין אם לאו. בפגישה עם עורך דין מיסים רצוי למסור לידו את כל המידע הרלוונטי לנדון, זאת בכדי להבטיח שהייעוץ והתכנון האסטרטגי יהיו האופטימליים ביותר לנחקר. יש לציין, כי ישנו חסיון בין העורך דין ללקוח לעומת כל אדם פרטי אחר ולכן לא מומלץ למסור פרטים לכל אדם אחר.

 

שלב החקירה הגלויה

במידה ונמצא מידע מפליל אודותיך או אודות חברתך אתה עלול להיות מזומן למשרד חוקרי מס הכנסה ו/או עלול להתבצע חיפוש במקום עבודתך או בביתך הפרטי. במידה והנך מוזמן באמצעות הטלפון, יכול להיות ששמך עלה במסגרת חקירה אחרת שנערכה או שזומנת לחקירה נוספת בגין המצאת פרטים נוספים אודות החקירה. עומדת לך הזכות לבקש את פרטי החוקרת ו/או דחייה במועד החקירה לצורך ייעוץ מקדים עם עורך דין.

 

במידה והתבצע חיפוש במקום עבודתך או בביתך הפרטי בשלב המוקדם לחקירה החוקרים רשאים לעכב חשודים ולקחת כל ראיה שמשרתת את החשדות שהיו להם. החוקרים אינם מחויבים להמתין לעורך דין מטעם הנחקר ואינם מחויבים לתת לך לצלם את המסמכים אותם לקחו. מומלץ לנסות לברר מראש עם גורמי החקירה אם הנך חשוד בעבירות מס או שהנך עד להפרות מס מצד כל גורם אחר. בירור המידע חיוני בשל האזהרות שצריכות להינתן לך טרם תחילת החקירה.

 

שים לב בעת החיפוש שמתנהל במשרדך או בביתך לדברים הבאים:

א. קיומו של צו מבית משפט אשר בתוקף (בדרך כלל ניתן ל-30 ימים) המאפשר את החיפוש במקום

ב. דאג לקבל דו"ח מסמכים אשר יאשר את המסמכים שנתפסו.

לנחקר עומדות מספר זכויות בסיסות במהלך החקירה:

א. הזכות להתייעץ עם עורך דין.

ב. זכות השתיקה (לא לדבר ולא לענות לשאלות במהלך החקירה).

ג. זכויות מתוקף ההגנה על זכויות האדם (הזכות לאכול, לשתות, לקבל הפסקות, לישון ולקיים שיחת טלפון).

      

עורך דין קובי כהן

עו"ד קובי כהן עוסק בייצוג מול רשויות המס ייצוג בהליכי מיסוי פלילי לרבות הגשת בקשת כופר ושימוע ומגוון  פתרונות מתקדמים לעסקים כחלק מתכנון מס מקדים לשם חיובי מס מופחתים לרבות הכנת חוות דעת לשם צמצום החשיפה הפלילית בתכנון המס. עו"ד כהן הנו פקיד שומה לשעבר ומנהל היחידה הארצית לשומה לשעבר ברשות המיסים. כיום משמש כמרצה בתחומי המס בפני פורומים של לשכת עורכי הדין, לשכת רואי החשבון, וחבר בצוות התגובות של לשכת עורכי הדין בענייני חקיקת מס ושותף בצוות הדיונים עם רשויות המס בישראל לשם עיצוב חקיקת המס בישראל.

 

 לקבלת ייעוץ ראשוני צרו קשר עם משרדנו בטל': 03-5296666  או בדוא"ל: office@taxfirm.co.il