משמעות חילוט כספים ונכסים הינה ענישה של העבריין על ידי החרמת הכספים עליהם בוצעה העבירה של העלמת הכנסות.

הסברה הרווחת, עד לחודשים האחרונים הייתה, כי לא ניתן לחלט כספים של נאשם בעבירות מס הכנסה מכוח חוק איסור הלבנת הון.

הסיבה לכך הינה כי עבירות מס הכנסה לא נחשבות כיום "עבירות מקור" לעניין חוק איסור הלבנת הון, זאת בניגוד לדין לגבי עבירות מע"מ חמורות. ולפיכך לא ניתן להשתמש בהוראות החילוט של חוק איסור הלבנת הון המהווה את דרך המלך לחילוט כספי עבירה.

לאחרונה, בהחלטה בעניין אלרייאט, איפשר בית המשפט ביצוע של חילוט כזה אך בחר להשתמש לשם כך בפקודת סדר הדין הפלילי (מעצר וחיפוש)(נוסח חדש), התשכ"ט-1969 (פקסד"פ).

לשיטתו של בית המשפט החוק מאפשר לחלט "חפץ שבוצעה בו עבירה" ולפיכך ניתן לחלט את כל הכספים שנתפסו ויש חשד, כי הם לא דווחו למס הכנסה כנדרש, משום שהם מהווים "חפץ" כאמור.

אין ספק שמדובר בתוצאה קשה ומרחיקת לכת, הפוגעת בנישומים באופן בלתי מידתי והמהווה מעקף לחילוט נכסי נישום שלא דרך החוק לאיסור הלבנת הון. לשיטתנו, הרציונל של הוראת החילוט בפקסד"פ הוא מניעה מהעבריין שימוש נוסף בחפץ הפיזי ששימש או סייע לביצוע העבירה, לאחר שהחפץ נתפס. הרחבה כזו של הוראת החילוט גם על נכסי עבריין מס מהווה לדעתנו "מתיחת" הוראות החוק תוך יצירת מעקף לחילוט נכסי עבריין מכוח חוק איסור הלבנת הון.

יש לזכור כי נעשים כיום ניסיונות, המצויים בשינוי חקיקה מתקדמים, להביא לכך שעבירות מס הכנסה יהוו עבירות מקור על פי חוק איסור הלבנת הון. שינוי חקיקה כזה יאפשר בדרך המלך את חילוטם של כספים שיתפסו אצל עברייני מס כחלק מהליך הענישה הפלילית וללא כל קשר לדרישה מהעבריין לשלם את המס הנובע מהכנסותיו שלא דווחו לרשויות.

עו"ד קובי כהן הינו בכיר לשעבר במס הכנסה ואף שימש כפקיד השומה ביחידה הארצית במס הכנסה וכן במספר תפקידי רוחב בכירים ברשות המיסים. כיום משמש עו"ד כהן כמרצה בתחומי המס בפני פורומים של לשכת עורכי הדין, לשכת רואי החשבון, חבר בצוות התגובות של לשכת עורכי הדין בענייני חקיקת מס ושותף בצוות הדיונים עם רשויות המס בישראל לשם עיצוב חקיקת המס בישראל.

לקבלת ייעוץ ראשוני צרו קשר עם משרדנו בטל': 03-5296666 או בדוא"ל coby@taxfirm.co.il במקרים דחופים ניתן לפנות לנייד מספר: 0506210162